| Brand: | Lenovo |
| Model: | ThinkPad W540 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | Intel Core i7 |
| CPU frequency: | 4910MQ 2900MHz 8MB |
| Memory size: | 16GB |
| Memory type: | So-Dimm DDR3L |
| Storage capacity: | 256GB |
| Storage type: | 2.5 Inch SSD |
| Optical drive: | Slim DVD-RW |
| Display size: | 15.6" |
| Resolution: | 2880x1620 3K 16:9 |
| Graphics card: | NVIDIA Quadro K2100M |
| USB: | USB 3.0 |
| Battery condition: | OK |
| Additional info: | Fingerprint Reader Extended battery Camera Mini DisplayPort/Thunderbolt IPS Pantone Color Calibrator |
| Warranty: | 6 months |