| Brand: | Dell |
| Model: | Precision Tower 7910 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | 2x Intel Xeon 10-Core E5 |
| CPU frequency: | 2630 v4 2200MHz 25MB |
| Memory size: | 64GB |
| Memory type: | RDIMM DDR4 |
| Storage capacity: | 512GB |
| Storage size: | 2.5 Inch SSD |
| Storage type: | SATA |
| Optical drive: | Slim DVD-RW |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | NVIDIA Quadro M2000 4GB PCI-E 4xDisplayPort |
| Warranty: | 6 months |