| Brand: | Dell |
| Model: | Precision Tower 5810 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | Intel Xeon Quad-Core E5 |
| CPU frequency: | 1620 v3 3500MHz 10MB |
| Memory size: | 16GB |
| Memory type: | RDIMM DDR4 |
| Storage capacity: | 240GB |
| Storage size: | 2.5 Inch SSD |
| Storage type: | SATA |
| Optical drive: | Slim DVD-RW |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | NVIDIA Quadro K4000 3GB PCI-E DVI 2xDisplayPort |
| Warranty: | 12 months |