| Brand: | Dell |
| Model: | Precision T3500 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | Intel Xeon Quad Core |
| CPU frequency: | W3530 2800Mhz 8MB |
| Memory size: | 8GB |
| Memory type: | UDIMM DDR3 |
| Storage capacity: | 500GB |
| Storage size: | 2.5" |
| Storage type: | SATA |
| Optical drive: | DVD-RW |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | AMD FirePro V5900 2GB PCI-E GDDR5 DVI 2xDisplayPort |
| Warranty: | 6 months |