| Brand: | Dell |
| Model: | Precision T3600 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | Intel Xeon 6-Core E5 |
| CPU frequency: | 1650 3200MHz 12MB |
| Memory size: | 16GB |
| Memory type: | RDIMM DDR3 |
| Storage capacity: | 128GB |
| Storage size: | 2.5 Inch SSD |
| Storage type: | SATA |
| Optical drive: | Slim DVD |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | AMD FirePro W4100 2GB PCI-E 4xMini DisplayPort |
| Warranty: | 12 months |