| Brand: | Dell |
| Model: | Precision Tower 7820 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | 2x Intel Xeon 8-Core Gold |
| CPU frequency: | 6244 3600MHz 24.75MB |
| Memory size: | 128GB |
| Memory type: | RDIMM DDR4 |
| Storage capacity: | 512GB NVMe SSD + 2TB NVMe SSD |
| Storage size: | 80mm |
| Storage type: | M.2 NVMe SSD |
| Optical drive: | NO OD |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | NVIDIA Quadro RTX 4000 8GB PCI-E 3x DisplayPort 1x USB Type-C Card Reader Wi-Fi |
| Warranty: | 12 months |