| Brand: | Dell |
| Model: | Precision Tower 5820 |
| Grade: | Grade A |
| CPU: | Intel Xeon Quad-Core W |
| CPU frequency: | 2123 3600MHz 8.25MB |
| Memory size: | 32GB |
| Memory type: | RDIMM DDR4 |
| Storage capacity: | 256GB |
| Storage size: | 80mm |
| Storage type: | M.2 NVMe SSD |
| Optical drive: | NO OD |
| Case type: | Tower |
| Additional info: | NVIDIA Quadro P4000 8GB PCI-E 4x DisplayPort Card Reader |
| Warranty: | 12 months |