| Brand: | Dell |
| Model: | OptiPlex 3040 |
| Grade: | Grade A |
| Case type: | Micro |
| CPU: | Intel Core i5 |
| CPU frequency: | 6500T 2500MHz 6MB |
| Memory size: | 8GB |
| Memory type: | So-Dimm DDR3L |
| Storage capacity: | 128GB |
| Storage type: | 2.5 Inch SSD |
| Additional info: | Wi-Fi |
| Warranty: | 6 months |